Odpady Budowlane - 1 Stycznia 2023
Ustawa z 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, ustawy Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o odpadach (DzU z 2021 r. poz. 1648, dalej: nowelizacja u.o.) w rozdziale 6a statuuje odpady budowlane i rozbiórkowe jako nową kategorię odpadów. Nowelizacja u.o. w tym zakresie będzie obowiązywać od 1 stycznia 2023 roku.
Odpady budowlane, a także rozbiórkowe to odpady które powstają podczas robót budowlanych.
Zmiany, które wejdą w życie od 1 stycznia 2023 r., mają na celu dostosowanie polskiego prawa do unijnych norm związanych z ochroną środowiska. Tego dnia wejdzie w życie art. 101a ustawy o odpadach który mówi ze odpady budowlane i rozbiórkowe zbiera się selektywnie.
Podział który będzie obowiązywał obejmuje co najmniej następujące frakcje:
- drewno,
- metale,
- szkło,
- tworzywa sztuczne,
- gips,
- odpady mineralne, w tym beton, cegłę, płytki i materiały ceramiczne oraz kamienie.
Krótko mówiąc oznacza to, że odpadów z budowy nie będzie można wrzucać już do „jednego wora”. Sytuacja dotyczy również odpadów z remontów.
Warto zaznaczyć, że zmiana ta nie obejmuje odbioru odpadów budowlanych i rozbiórkowych z gospodarstw domowych – tu zasady zostają takie jak dotychczas. Nic nie zmienia się także dla punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK) oraz wytwórców, którzy nie mają obowiązku prowadzenia ewidencji.
W związku z obowiązkiem segregacji na minimum sześć frakcji, obowiązek spadnie na firmy budowlane, realizujące szeroko pojęte inwestycje. Co za tym idzie, będzie to miało wpływ na całą branżę budowlaną. Zwiększą się koszty wykonawców. Idąc tym tropem, koszty przełożą się również na nas wszystkich.
Czy przez zmiany nasili się problem porzucania odpadów w lasach?
Segregowanie odpadów nie powinno być zbyt wymagające dla przedsiębiorstw, lecz można mieć obawy, że nie każdy będzie stosował się do nowych obowiązujących przepisów. Problem z nielegalnymi wysypiskami śmieci to dla gminy nie tylko problem ekologiczny, ale także finansowy. Usuwanie odpadów wiąże się z dużymi kosztami.
Reasumując podmioty łamiące prawo, przerzucają koszty usuwania odpadów na każdego z nas.
Budżet gminy zasilany jest z naszych podatków.
Na końcu trzeba podkreślić, że nie stosowanie się do nowego obowiązku selektywnej zbiórki odpadów, firmom grozi kara- nawet 1 mln złotych.